Strzyżenie Yorkow – jak do tego podejść? Poradnik groomerski

Strzyżenie Yorkow – jak do tego podejść? Poradnik groomerski

Strzyżenie psa jest niezbędne dla ras, które nie mają podszerstka i mają długą sierść. Ta czynność wpływa na wygląd i pomaga utrzymać higienę Twojego zwierzaka. Dzięki temu możesz lepiej zadbać o skórę swojego psa i uchronić ją przed niebezpieczeństwem.

Strzyżenie Yorka – w domu czy u specjalnego fryzjera? 

Pielęgnacja psów to proces, który możesz zlecić profesjonalistom za opłatą. W dużych i małych miastach znajdziesz duże, luksusowe salony fryzjerskie dla psów oraz mniejsze, skromniejsze salony pielęgnacyjne. Wszystko to może pomóc w opiece nad psem.

Praca groomera wykracza poza czesanie i przycinanie sierści psów i kotów. Rozszerzenie zakresu usług o strzyżenie (zwłaszcza u zwierząt długowłosych), kąpanie zwierząt kosmetykami specyficznymi dla zwierząt, strzyżenie (usuwanie martwej sierści, szczególnie u zwierząt futerkowych) – sierść wygląda zdrowiej i nabiera koloru dzięki poprawie tego zabiegu), szczotkowanie zębów , obcinanie pazurów, czyszczenie i usuwanie włosów z uszu, usuwanie owadów (kleszcze, pchły).

Strzyżenie w domu

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby strzyc psa w domu. Wszystko zależy od właściwej intencji. Umiejętności możesz zdobywać w taki sam sposób, jak odpowiedni ekwipunek. Strzyżenie w domu może być dobrym pomysłem dla tych, którzy nie chcą oddawać swojego psa obcej osobie, bo sami chcą się nim zaopiekować.

Jeśli robimy to po raz pierwszy, możemy nie mieć wystarczających umiejętności. Najlepiej więc używać nożyczek, aby poruszać się powoli, ale bezpieczniej dla psa jest uniknięcie uszkodzenia skóry. Kolejność, w jakiej zajmujesz się różnymi częściami ciała, nie jest bardzo ważna. Zacznijmy od części, która jest dla nas najwygodniejsza. Groomerzy mają różne techniki strzyżenia i pracują we własnej kolejności – niektórzy zaczynają od tułowia, inni od pazurów. Zazwyczaj pysk jest zachowywany na koniec, ponieważ ma wiele szczegółów do pracy i jest wrażliwym miejscem. Psy należy przycinać od góry do dołu, a nie pod sierścią. Pamiętaj o praktycznych rzeczach, takich jak wykończenie brzucha (to miejsce uwielbia się brudzić). Możesz również przycinać pazury od razu podczas strzyżenia i warto sprawdzić całe ciało psa pod kątem kleszczy.

Jak często strzyc Yorka?

Strzyżenie Yorka najlepiej przez psiego fryzjera powinno być wykonywane średnio raz w miesiącu, aby chronić psa przed infekcjami ucha. Zabieg zapobiega również chorobom oczu i ułatwia widzenie. Szczotkowanie Yorka powinno być powtarzane co tydzień. Sierść psa również powinna być upięta, aby nie zasłaniała oczu i nie drażniła ich. Co 3 tygodnie sprawdzamy uszy naszych Yorków. W razie potrzeby usuń nadmiar włosów. Używamy do tego specjalnego pudru i wyrywamy włosy, nie ścinamy ich nożyczkami! Uszy potrzebują wentylacji, nie tylko po to, by dobrze wyglądać. Możesz delikatnie przetrzeć płatek ucha wacikiem nasączonym specjalnym płynem do płukania uszu. Podczas czyszczenia uszu nie używamy wacików, łatwo o uszkodzenie uszu.

Źródło: materiał zewnętrzny