Odpowiednie psy dla dzieci – czy takie istnieją?

Odpowiednie psy dla dzieci – czy takie istnieją?

Posiadanie psa to ogromna odpowiedzialność, dlatego też decyzja o kupnie czy jego adopcji powinna być solidnie przemyślana. Pewnym jest, że idealny pies dla każdego nie istnieje, ale można znaleźć tego idealnego dla siebie i swojej rodziny! O wyborze psa, który będzie najlepszym przyjacielem dziecka, zdecydować musi nie tylko wygląd i piękna kondycja zwierzaka, ale przede wszystkim jego charakter i predyspozycje do pewnych zachowań – a one ukształtowane są zarówno z pochodzenia danej rasy, jak i wychowania psa.

Najlepsze psy przyjazne dzieciom?

Każde dziecko przechodzi przez okres chęci posiadania zwierzęcia i najczęściej wybór ten pada na psa. Zwierzęta te uczą odpowiedzialności, zwiększają umiejętności komunikowania się. Dzięki psu dziecko ma motywację do ruchu, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.

Małe dziecko marzy o głaskaniu i tuleniu psa małej rasy, jednak w przypadku starszych dzieci często są to już chęci nakierowane na duże czy nawet olbrzymie psy. Czy jest to słuszna droga wyboru rasy psów? Niekoniecznie. Wielkość psa nie jest powiązana z jego nastawieniem do ludzi i członków rodziny. Duże gabaryty mogą jedynie zwiększyć strach rodziców, czy aby taki pies nie zrobi dziecku krzywdy, a naprawdę pies rodzinny może stać się najlepszym przyjacielem dzieci.

Psy idealne dla dzieci muszą mieć wysoki próg cierpliwości i tolerancji. Pies nie powinien reagować agresją na zaczepki czy zabieranie mu karmy dla psa. Zaleca się również, aby pierwszymi zwierzakami dzieci nie były tymi posiadającymi instynkty łowieckie, ani tymi z dużą potrzebą ruchu. Ma to związek z tym, że rodzice małych dzieci nie mogą poświęcić aż tak wiele czasu na wybawienie i zaspokojenie potrzeby psa.

Idealny pies członków rodziny

Wybierając psa dla dziecka warto wziąć pod uwagę również jego wiek. Decydując się na psa dorosłego lub starszego konieczne jest prześledzenie jego historii i poznanie dotychczasowych zachowań. Plusem takiego zakupu psa z pewnością jest już znany fakt czy pies uwielbia dzieci czy też nie, a także widoczny jest już ostateczny rozmiar psa.

Proces adopcji psa młodego ma z kolei inne plusy – szczeniaka można od początku wyszkolić, do czego przydatne będą akcesoria treningowe do kupienia w sklepie zoologicznym. Dodatkowo, więź jaka stworzy się przy wspólnym wychowywaniu i dorastaniu szczeniaka i małego dziecka jest niewyobrażalna! Takie uczucie rzutuje na całe życie młodego człowieka. Szczeniak to również niespożyta energia – z pewnością nie będzie zirytowany ciągłą chęcią rozrabiania i stanie się świetnym towarzyszem zabaw dzieci.

Rasy psów dla dzieci

rasy małych psów

mops

ta rasa psa ma wyjątkowo uroczy wygląd i osiąga niewielkie rozmiary. Te psy to typowe kanapowce, sprawdzą się nawet w małym mieszkaniu. Są wesołe, lojalne i najchętniej podążałyby krok w krok za domownikami. Mopsy nie mają tendencji do szczeniaka czy zaczepiania i bardzo dobrze dogaduje się zarówno z innymi psami, jak i innymi zwierzętami.

buldog angielski

te psy zdecydowanie nie lubią mocnych aktywności, szybko się męczą i lubią spokojne zabawy czy po prostu przytulanie. Buldogi angielskie słyną z bycia świetnymi niańkami dla nawet najmłodszych dzieci. Ze względu na swoją słabą kondycję fizyczną, mogą jednak nie nadążyć za najbardziej aktywnymi domownikami.

west highland white terrier

kolejna rasa psów domowych. Westy są psami zrównoważonymi i przyjaznymi. Uchodzą za inteligentną rasę psów. Sprawdzą się do długich aktywności i zabaw na dworze, a następnie do wylegiwania się na kanapie. Starsze dzieci będą dobrze spędzały czas na nauce westów różnych sztuczek i komend.

bichon frise

masz małe dziecko i chciałbyś psa? Pies rasy bichon frise może okazać się Twoim sprzymierzeńcem, bowiem uwielbia towarzystwo dzieci! Jest to pies czuły, przyjazny i łagodny. Lubi zarówno długie pieszczoty na kolanach i szalone zabawy na dworze.

cavalier king charles spaniel

to kochający dzieci pies, jednak przy młodych domownikach, które nie znają granic w kontaktach ze zwierzętami może się nie sprawdzić. Cavalier king charles spaniel jest dosyć wrażliwym psem o słabej psychice. Częste zaczepki bez jego zgody nie spowodują agresji, ale mogą doprowadzić do wycofania psa i jego posmutnienia. Cavaliery będą rasą psa odpowiednią dla zabaw z większymi dziećmi, które szanują przestrzeń psa, ale tego zachowania musi rodzic nauczyć dziecko.

Rasy dużych psów i średnich

labrador retriever

w przypadku tej rasy, rozmiar psa ma małe znaczenie. Labrador jest psem dużym, ale w zachowaniu i potrzebie bliskości zachowuje się jak wieczny szczeniak! Rasa ta kocha ludzi w każdym wieku i każdego pokroju. Należy jednak pamiętać, że labradory potrzebują równie dużo ruchu co miłości. Częste, długie spacery i bieganie na dworze będzie nieodzownym punktem dnia. Ze względu na dużą potrzebę ruchu i spore rozmiary ciała, labradory potrzebują większych porcji karmy dla psa niż pozostałe rasy uwzględnione w tym zestawieniu.

golden retriever

golden retriever zalicza się do najprzyjaźniejszych ras psów. Ich łagodność, przywiązanie do rodziny i oddanie jest znane na całym świecie. Są łatwe w szkoleniu, ale nie powinny zostawać na długo same. Ta rasa bez swojej ludzkiej rodziny cierpi i może pojawić się bardzo nasilony lęk separacyjny.

samojed

samojedy nie bez powodu nazywane są uśmiechniętymi chmurkami. Są to psy radosne i pełne energii. To idealna rasa psów dla większych dzieci, do wspólnego poznawania świata, rozrabiania i biegania. Samojedy mają bardzo bujną sierść, która lubi wypadać. Konieczne są regularne zabiegi pielęgnacyjne i poświęcanie czasu na czesanie ich okrywy włosowej.

Najłagodniejsze psy rodzinne

Należy pamiętać, że wymienione rasy mają tylko predyspozycje do bycia idealnym psem dla dzieci. Charakter psa zawsze może się różnić od wzorca rasy, a kluczowe znaczenie ma wychowanie psa oraz warunki w jakich przyszło mu dorastać i żyć.

Każdemu psu należy poświęcić sporo czasu i uwagi, szczególnie na początku, gdzie treningi powinny być codziennością. Warto ćwiczyć z psem spokojne jedzenie karmy suchej i karmy mokrej dla psa, a także podstawowe komendy. W sklepie zoologicznym jest ogromny wybór wszystkich produktów dla psów w każdym wieku. Bardzo ważna jest również wyprawka dla psa, która pozwoli na zadomowienie się psa, a aktywności z wykorzystaniem zabawek czy akcesoriów treningowych pozwolą wzmocnić więź łączącą psa z dziećmi czy opiekunami. Bliskość wzmacnia się również podczas podawania karmy dla psa, szczególnie jeśli jest to taka, którą pies uwielbia!