Dlaczego warto szkolić psa?

Dlaczego warto szkolić psa?

Jeśli zadamy wielu właścicielom psów pytanie: czego nauczyli swojego psa, reakcje będą bardzo różne. Wielu zrobi wielkie ze zdziwienia oczy, inni popukają się po głowie, a jeszcze inni zapytają: Po co mam szkolić mojego psa? Przecież nie w tym celu go kupiłem? Chcę mieć psa rodzinnego albo stróżującego, więc po co mam go uczyć sztuczek? Tylko nieliczni i Ci najbardziej uświadomieni zaczną opowiadać czego już zdołali nauczyć swojego kudłatego kumpla.

Po co szkolić psa?

Prawda jest taka, że szkolimy psy nie dlatego, żeby popisać się przed znajomymi. Nie po to, żeby pokazać sąsiadowi, że mój pies jest lepszy od jego, bo umie już siedem sztuczek a jego zna tylko trzy. Szkolenie psa to bardzo ważny aspekt jego rozwoju. Badania dowodzą, że pies poprzez szkolenie buduje pewność siebie, rozwija swoją inteligencję i buduje oraz wzmacnia więź ze swoim opiekunem.

Szkolenie psa to ciągłe stymulowanie i rozwijanie jego inteligencji, co może przełożyć się korzystnie na jego rozwój. Psy szkolone od najmłodszych lat są też bardziej pewne siebie i lepiej komunikują się z innymi psami ze swojego otoczenia.

Jakie znamy formy szkolenia psów?

Najprostszą formą szkolenia psów jest nauka komend. Możemy rozpocząć ją już od najmłodszych lat życia psa. Zaczynamy oczywiście od najprostszych komend a w miarę upływu czasu przechodzimy do tych bardziej skomplikowanych. Jedną z najprostszych komend do nauczenia jest „daj łapę” lub „daj głos”. Są to komendy bardzo łatwe i idealne na początek.

Oczywiście nauka komend nie jest jedyną formą szkolenia psów. Pamiętajmy o tym, że psy poznają świat poprzez węch. Dlatego świetną formą aktywności jest praca węchowa zwana nosework. Polega ona na przeszukaniu terenu i znalezieniu zapachu cynamonu, pomarańczy i goździka. Nosework jest idealną i bardzo ciekawą formą szkolenia. Przeszukania mogą być prowadzone zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz. W zasadzie taka nauka wymaga tylko niewielkiego przeszkolenia opiekuna. Obecnie jest wiele kursów nosework w formie online jak i stacjonarnej. Odmianą noseworku jest mantrailing, w którym pies musi znaleźć pozoranta po śladzie zapachowym.

Bardzo widowiskową formą szkolenia jest Agility. Jest to sport przeznaczony dla ras, które uwielbiają ruch. Polega na pokonaniu toru przeszkód, w kolejności wskazanej przez przewodnika. Tu akurat należy jednak pamiętać, że sport ten jest kontuzjogenny.

Co szkolenie psa daje opiekunowi?

Czy szkolenie psa daje korzyści również opiekunowi? Oczywiście jak się domyślacie odpowiedź jest twierdząca. Oczywiste jest, że dzięki takiemu wspólnemu treningowi wzmacniamy więź z psem. Przechodzenie kolejnych etapów szkolenia daje właścicielowi ogromną satysfakcję i dumę. Badania dowodzą również, że podczas wspólnie spędzonych chwil ze swoim czworonogiem wydzielamy hormony szczęścia i może to być swoista odskocznia od codziennych problemów.

Czy warto więc szkolić psa?

WARTO! Mało tego. Jest to konieczne dla psów i dla nas – ich właścicieli. W wirze codziennych obowiązków jest to ucieczka od wszechotaczającej nas elektroniki, smartfonów, telewizorów, komputerów, tabletów i innych złodziei naszego czasu. Pies widzi nas swoimi oczami i jesteśmy dla niego całym światem. Szkoląc swojego psa tworzymy i wzmacniamy więź między nim a sobą oraz zyskujemy oddanego i bezinteresownego przyjaciela na całe życie. Czy może być coś piękniejszego i bardziej wartego poświęcenia naszego czasu?

Autor: Tomasz Pabis – Trener psów, Psinosek.pl