Karmy dla seniorów – jak karmić starszego psa?

Karmy dla seniorów – jak karmić starszego psa?

Kiedy twój pies się starzeje i staje się coraz wolniejszy, możesz zacząć martwić się o jego wagę, bo jego nawyki i potrzeby żywieniowe ulegają zmianie. Konieczne jest zatem sięgnięcie po inną karmę niż dotychczas.

Moment zmiany karmy będzie w dużej mierze zależał od rasy i zdrowia psa. Mniejsze rasy dojrzewają szybciej i po osiągnięciu dojrzałości, wolniej się starzeją. Mniejsze psy takie, jak: pudel, terier czy chihuahua są uważane za seniora dopiero wówczas, gdy skończą 10–12 lat, natomiast w przypadku większych takiego zwrotu używa się w odniesieniu do 5–6-letnich psów.

Cechy dobrej karmy

Im starszy pies, tym bardziej będzie potrzebował dobrej, właściwie zbilansowanej diety, która ma mniej kalorii, ale nadal zawiera odpowiednią ilość białka i tłuszczu i jest wyższa niż błonnik. Specjalnie opracowane dla starszych psów diety liczą mniej kalorii i pomagają stworzyć poczucie sytości.

Karma dla psów dorosłych

Jeśli twój pupil kilku latach nadal nie ma problemów zdrowotnych, nadwagi i jest aktywny, nadal możesz mu dawać karmę dla psów dorosłych, czyli taką, jakiej używałeś do tej pory. Jeżeli zauważyłeś zmiany, konieczne będzie dobranie właściwej karmy. Wybór jest jednak tak szeroki, że możesz czuć się zakłopotany. W takiej sytuacji najlepiej zrobisz, konsultując się ze specjalistą, czyli weterynarzem.

To przykładowe karmy, jakie możesz zakupić z myślą o starszym psiaku: