Ukąszenie kleszcza u psa- jakie są objawy i jak temu zapobiegać?

Ukąszenie kleszcza u psa- jakie są objawy i jak temu zapobiegać?

Nasze psy są często naszym przysłowiowym oczkiem w głowie. Nic więc dziwnego, że dbamy o nich jak najlepiej. Właściciele czworonogów, muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sezon na kleszcze został oficjalnie rozpoczęty. Te owady stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim dla psów, które biegając i bawiąc się na świeżym powietrzu, nawet nie poczują ukąszenia. Jakie są więc objawy ukąszenia kleszcza u psa i jak temu zapobiegać?

Kleszcz u psa- jak dochodzi do ukąszenia oraz jak objawiają się choroby?

Kleszcze zazwyczaj są szczególnie aktywne w okresie od marca aż do października. Niemniej jednak, niezbyt srogie zimy sprawiły, że nasze psy są narażone na ich ukąszenia praktycznie przez cały rok. Psy uwielbiają bawić się w trawie i zaroślach, które są domem dla tych pajęczaków, a co za tym idzie, nie trudno o ukąszenie. Pamiętajmy, że kleszcze uwielbiają miejsca ciemne i wilgotne, dlatego u psów należy ich szukać pod obrożą, między palcami, na łokciach lub pod pachą. Najczęstszym powikłaniem u czworonogów, są różnorodne choroby odkleszczowe.

Najgroźniejszą z nich jest babeszjoza, która nierozpoznana i nieleczona może nawet doprowadzić do śmierci naszego pupila. Zwykle objawia się ona wysoką gorączką i ogólnie pojęta apatycznością. Co więcej pierwsze objawy mogą pojawiać się dopiero tydzień lub nawet trzy tygodnie po ukąszeniu. Pupil może stracić apetyt, wymiotować, a także oddawać “rdzawy mocz”. W przypadku wystąpienia tych symptomów, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Kolejną chorobą jest borelioza, która u większości psów przebiega bezobjawowo. Niemniej jednak, zapalenie wielostawowe może pojawić się nawet po kilku latach od ukąszenia.

Jeśli nasz pies został ukąszony przez kleszcza, jest on narażony na odkleszczowe zapalenie mózgu. Ostry przebieg może trwać trzy tygodnie, a jeśli choroba przejdzie w stan przewlekły i nie będzie dawała żadnych objawów, może utrzymać się nawet kilka miesięcy. Zwykle odkleszczowemu zapaleniu mózgu u psa towarzyszy wysoka gorączka, a także apatia. Inną choroba jest erlichioza, która zazwyczaj trwa około trzech tygodni. Pies może mieć problemy z oddychaniem, gorączkę, a także może wymiotować. Do tego dochodzi powiększenie węzłów chłonnych i krwawienie z nosa. Choroba ta może występować pod postacią utajoną, a pies może czuć i zachowywać się normalnie.

Ukąszenie kleszcza u psów może wywołać także anaplazmozę, która będzie objawiała się nagłą sennością, gorączką, kulawizną, napiętym brzuchem, biegunką, wymiotami, a także obrzękiem kończyn. W przypadku jej ostrego przebiegu, może zajść konieczność transfuzji krwi. Kleszcze mogą przenosić także bartonelozę, która jest chorobą zakaźną. Jednak u psów rzadko kiedy pojawiają się objawy kliniczne. 

Jak chronić pupila przed kleszczami?

Czworonogi można zabezpieczyć nie tyle przed samym ukąszeniem, co przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Wówczas niezbędne jest zaszczepienie psa, na które możemy zdecydować się w dowolnym momencie, a następnie powtarzać je co trzy miesiące. Warto również zaopatrzyć się w preparaty odstraszające kleszcze jak np. specjalne obroże, czy krople. Możemy także podawać psu tabletki, dobrane odpowiednio do jego wagi. Pamiętajmy, by zdecydować się na jeden ze sposobów zabezpieczających psa przed ukąszeniem. Więcej na temat obroży dla psów oraz kotów można przeczytać tutaj: https://zbadajkleszcza.pl/obroze-na-kleszcze/

Co zrobić jeśli doszło do ukąszenia?

Jeśli doszło do ukąszenia i na ciele naszego pupila znaleźliśmy kleszcza, podstawą jest jak najszybsze usunięcie go. Możemy to wykonać przy pomocy specjalnej pęsety- podobnie jak u człowieka. Kleszcza należy wyciągnąć szybkim i zdecydowanym ruchem. Pamiętajmy, by nie zaciskać pęsety na ciele owada, gdyż w ten sposób możemy go wbić jeszcze głębiej, a także zmiażdżyć, co spowoduje przedostanie się toksyn do organizmu zwierzęcia. Kleszcza należy usunąć w całości, tak by żadna jego część nie pozostała w skórze pupila. Następnie miejsce ukąszenia, należy przemyć środkiem dezynfekującym.