Otyłość u psów – jak jej zaradzić?

Otyłość u psów – jak jej zaradzić?

Psy to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Wraz z postępem medycyny weterynaryjnej i wzrostem świadomości opiekunów, średnia długość życia psów ulega wydłużeniu. Dzięki odpowiedniej profilaktyce wiele chorób jest odpowiednio wcześnie wykrytych i leczonych. Niestety, dużym problemem jest otyłość ogromnej części psów. Często spowodowane jest to niewłaściwą dietą i trybem życia oraz uległością opiekunów. Otyłość to bardzo poważny stan, bowiem prowadzi do wielu chorób, np. cukrzycy, schorzeń wątroby, serca, stawów. Jak z tym walczyć?

Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe żywienie. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór karm, ale warto zwracać uwagę na ich skład i kaloryczność. Dobrym wyborem są bezzbożowe karmy. W przypadku psów otyłych lub ze skłonnością do nadwagi świetnie sprawdzą się karmy typu “light”. Można je znaleźć w ofercie marki Happy Dog. Karma Happy Dog nie zawiera sztucznych konserwantów, barwników i innych szkodliwych substancji. Ważne jest również to, aby prawidłowo ustalić ilość kalorii, która potrzebna jest psu, zwłaszcza podczas odchudzania i odpowiednio dawkować karmę. Najlepiej odmierzać porcje za pomocą wagi kuchennej lub jubilerskiej i sztywno trzymać się ustalonych dawek. Nie wolno dawać psu resztek ze stołu ani ulegać jego prośbom o smakołyki. Oczywiście od czasu do czasu pies może dostać jakiś przysmak, ale odpowiedni dla swojego gatunku.

Kolejnym istotnym elementem walki z otyłością jest ruch. Spacery z psem, zabawy i treningi są bardzo ważne i powinny stać się codziennością. Nie możemy jednak liczyć na to, że otyły pies będzie w stanie od razu przebiec ogromny dystans. Wysiłek powinien być zwiększany stopniowo. Należy pamiętać, że zbyt gwałtowne chudnięcie jest niebezpieczne dla organizmu zwierzęcia, toteż jego waga powinna maleć systematycznie, ale powoli.
Pomocna w odchudzaniu może okazać się także hydroterapia. Sprzyja ona utracie zbędnych kilogramów, a przy tym przyczynia się do wzmocnienia mięśni i stawów, poprawienia sprawności i kondycji fizycznej. Dzięki hydroterapii wytrzymałość psa znacznie się polepszy. Szczególnie polecana jest bieżnia wodna (Poznań), która nie obciąża stawów.

Nie powinniśmy także zapominać o regularnych kontrolach u weterynarza lub dietetyka zwierzęcego.
Jak widać, z otyłością zwierząt można skutecznie walczyć, wystarczy tylko chcieć, uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym. Psu z pewnością wyjdzie to na dobre i będzie mógł cieszyć się długim, zdrowym życiem.

Źródło: materiał zewnętrzny