Jaka karma dla szczeniaka

Jaka karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka i psa dorosłego powinna zawierać składniki odżywcze, w odpowiednich proporcjach, dostosowanych do rasy, wielkości, aktywności fizycznej. Żywienie czworonogów jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga w rozwoju, ale też zapobiega licznym schorzeniom.

Karma dla szczeniaka

Osoba opiekująca się szczeniakiem często nie ma wiedzy na temat karmienia pupila, a jest ona konieczna dla prawidłowego rozwoju. W diecie młodych psów podstawą są: białko, tłuszcze i węglowodany. Można ich dostarczyć w odpowiednich ilościach podając suchą karmę, ponieważ zawiera takie ilości składników, których psiak potrzebuje. Wśród składników odżywczych muszą się znaleźć również

  • witaminy: A, D, E, K i B12,
  • minerały: wapń, fosfor, żelazo, miedź, mangan i cynk,
  • biotyna,
  • kwas foliowy.

Zawsze należy zwracać uwagę, czy karma dla szczeniaka jest dostosowana do jego specyficznych potrzeb żywieniowych. W żywieniu szczeniąt ważne są: wielkość, rasa, poziom aktywności, ale także specjalne wymagania zdrowotne. Należy pamiętać, że gatunki psów mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i kalorie. Karma sucha jest właściwsza dla pupila od jedzenia domowego, ponieważ zawiera składniki w odpowiednich proporcjach. Właściwa dieta sprawi, że pies będzie nasycony.

Sucha karma dla psów dorosłych

Sucha karma dla dorosłych psów powinna składać się ze składników odżywczych, ale w zrównoważonych proporcjach, by zaspokoiła potrzeby żywieniowe. Dobrze, więc gdy w produkcie dla psa dorosłego znajdą się: mięso drobiowe i wołowe, ryby czy jaja, zawierające białko oraz warzywa i owoce, jako źródła witamin i minerałów. Karma mokra i sucha dla psa dorosłego posiada w składzie produkty, pomagające utrzymać masę mięśniową, dostarczające energii oraz ważne dla jego zdrowia, skóry i futra, jak i procesów metabolicznych.

Najlepsza karma dla psa dorosłego oprócz ww. składników zawiera tłuszcze bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 oraz błonnik, wspomagający układ pokarmowy i regulujący trawienie. Karma pełnoporcjowa dostarcza niezbędnych składników odżywczych, zaspakajających codzienne potrzeby żywieniowe. Jest zatem kompletna i zrównoważona, dzięki czemu nie ma potrzeby suplementować czworonoga, by utrzymać jego zdrowie w dobrej kondycji. Kompletna karma musi spełniać wymogi żywieniowe. Aby wybrać najlepszą suchą karmę, należy sprawdzić etykietę, by upewnić się, że produkt jest wartościowy.

Karma sucha dla szczeniąt dużych ras i szczeniąt ras średnich

Kompletna karma sucha dla młodych psów powinna być dostosowana do gatunku, ponieważ szczeniaki dużych ras rosną szybciej od szczeniąt małych ras, więc mają różne potrzeby żywieniowe. Wybierając suchą karmę należy zwracać uwagę również na zawartą ilość składników odżywczych. Kompletna karma dla psów ras małych dostarcza pełnowartościową żywność, ale w mniejszych porcjach niż w przypadku dużych ras szczeniąt.

Niektóre psie maluchy rosną szybciej niż ich rówieśnicy z innego gatunku, więc potrzebują więcej kalorii, by przybierały na wadze. Natomiast nie jest wskazane przekarmianie szczeniaka, szczególnie przy znikomej aktywności fizycznej, ponieważ będzie miał nadwagę. Karma dla szczeniąt zawierająca odpowiednią ilość białka, wapnia oraz innych składników odżywczych, wspiera rozwój kości i stawów, ale stosownie do ich rasy, co w żywieniu psiaków jest niezwykle istotne.

Konsultacja z weterynarzem: Zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby uzyskać zindywidualizowane zalecenia dotyczące diety dla konkretnego szczeniaka, uwzględniające jego indywidualne potrzeby zdrowotne.

Artykuł sponsorowany