Zawieszki, adresówki, obroże z imieniem… Jaki identyfikator dla psa wybrać?

Zawieszki, adresówki, obroże z imieniem… Jaki identyfikator dla psa wybrać?

Zawieszki, adresówki, obroże z imieniem… Jaki identyfikator dla psa wybrać?

Zawieszka z imieniem pupila to coś, o czym nie możesz zapomnieć, kompletując wyprawkę dla psa. Ten niepozorny element znacząco zwiększa szanse na odnalezienie czworonoga w przypadku jego zagubienia. Jaką adresówkę wybrać? Co powinno się na niej znaleźć? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o identyfikatorach dla psa!

Czym jest adresówka dla psa?

Adresówka to rodzaj zawieszki, umieszczanej na psiej obroży. Może być wykonana z plastiku, metalu, drewna, skóry, a nawet sznurków. Może mieć też formę kapsułki czy pojemnika, w którym zawarte są informacje identyfikacyjne. Taka zawieszka z imieniem dla psa ma jedną, podstawową funkcję – ma umożliwić zidentyfikowanie psa i znalezienie jego właściciela w przypadku zgubienia się czworonoga. Niezależnie od formy czy sposobu wykonania musi ona zawierać odpowiednie informacje.

Jakie informacje powinna zawierać zawieszka dla psa?

Miejsce na zawieszce dla psa jest ograniczone – nie sposób wygrawerować czy wypisać wszystkich informacji na temat zwierzęcia. Co w takim razie powinno znaleźć się na identyfikatorze?

  • imię psa – to ważniejsze, niż mogłoby się wydawać (o czym niżej),
  • numer telefonu właściciela,
  • adres zamieszkania właściciela.

Po co potrzebny jest identyfikator dla psa?

Adresówka dla psa jest niezbędna, aby zwiększyć szansę na odnalezienie zwierzęcia, jeśli zostanie zgubione lub zabłądzi. Zawieszka na obroży zawierająca wspomniane wyżej dane poprawi bezpieczeństwo pupila – dzięki niej, jeśli ktoś znajdzie zgubionego psa, może łatwo skontaktować się z właścicielem i oddać zwierzę. Adresówka będzie również ekstremalnie pomocna w przypadku, gdy psu stanie się coś po zgubieniu – trafi do lecznicy dla zwierząt czy do schroniska. Dzięki niej weterynarz czy pracownik schroniska szybko znajdzie właściciela czworonoga.

Zawieszka z imieniem ma też znaczenie psychologiczne – dzięki niej osoba, która znajdzie psa, będzie mogła zwracać się do niego po imieniu. Czworonóg dzięki temu będzie mniej zestresowany sytuacją i obecnością obcych ludzi, co powinno usprawnić jego powrót do domu.

Zawieszka dla psa – na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę wybierając zawieszkę dla psa? Przede wszystkim – nie może być ani za mała, ani za duża. Mała adresówka nie pomieści wszystkich, ważnych informacji, z kolei zbyt duży identyfikator będzie przeszkadzał psu, a ponadto łatwiej będzie o jego zahaczenie i zgubienie.

Wybierając zawieszkę dla psa zwróć też uwagę na sposób jej mocowania i materiał z którego została wykonana. To ważne, by identyfikator był odporny i nie odpadł łatwo z obroży.

Źródło: materiał zewnętrzny