Twój pies się szybciej męczy? Może powinien zobaczyć go weterynarz!

Twój pies się szybciej męczy? Może powinien zobaczyć go weterynarz!

Zmęczenie u zwierząt może być spowodowane wieloma czynnikami. Czasami jest ono efektem po prostu zbyt intensywnej zabawy, długiego spaceru czy panującego upału. Niestety niekiedy nagły spadek energii Twojego pupila może również oznaczać jego problemy zdrowotne. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie mogą być przyczyny zmęczenia Twojego psa!

Bo tutaj wiek ma znaczenie!

Chęć psa do drzemek i poziom aktywności będą się znacznie różnić w zależności od jego wieku. Podobnie jak ludzie, psy potrzebują różnej ilości odpoczynku w różnych okresach swojego życia.

Na filmikach w internecie widać przeważnie rozbrykane, zabawne kulki. Tymczasem, przynosząc do domu parotygodniowego szczeniaka, powinieneś myśleć o nim jak o niemowlaku. Podobnie jak noworodki i małe dzieci, szczenięta potrzebują dużej ilości godzin snu na dobę i budzą się przeważnie tylko na szybką przekąskę i odrobinę szaleństwa. Dopóki Twój szczeniak budzi się na jedzenie, ma zdrowy apetyt i nie gardzi chwilą zabawy, nie masz powodów do zmartwień.

Natomiast kiedy Twój pies jest już staruszkiem, normą jest, że spędza dużo więcej czasu na spaniu. Nawyki spania psich seniorów można porównać do nawyków szczeniaka, jednak bez energicznej zabawy pomiędzy nimi. W miarę starzenia się, psy będą z czasem zwalniać. Może to być spowodowane bólem stawów, schorzeniami lub ogólnym procesem starzenia. Najlepiej, żeby stan zdrowia psiego staruszka ocenił weterynarz podczas rutynowej kontroli.

Inne powody spadku energii u psa

Spadek poziomu energii Twojego pupila może być spowodowany wieloma innymi czynnikami. Poniżej znajdziesz kilka z nich:

  • Otyłość – otyłość może mieć ogromny wpływ na Twojego futrzanego przyjaciela. Podobnie jak u ludzi, każdy rodzaj aktywności fizycznej może być utrudniony, gdy pies ma nadwagę. Ponadto weterynarze ciągle podkreślają, że otyłość u zwierząt, tak jak i u ludzi, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy cukrzyca. Jeśli Twój pies ma nadwagę, normalne jest, że szybciej się męczy podczas czynności, które kiedyś z łatwością wykonywał. Może warto przejrzeć jego jadłospis?
  • Ból – ból może również mieć ogromny wpływ na poziom energii Twojego psa. Jeśli musi on walczyć z dyskomfortem podczas aktywności fizycznej, jest bardzo prawdopodobne, że zrezygnuje z tej aktywności i zamiast niej – wybierze odpoczynek. Jeśli obawiasz się, że Twój pies cierpi, czas odwiedzić weterynarza, by go zdiagnozować. W poszukiwaniu profesjonalisty warto odwiedzić lecznicę https://www.levet.pl, która oprócz badań profilaktycznych oferuje także diagnostykę obrazową, laboratoryjną i kompleksowe usługi lecznicze.
  • Przyjmowane leki – niektóre leki mogą powodować, że Twój czworonóg będzie spał cały dzień. Niezależnie od tego, czy jest to lek przeciwbólowy, antybiotyk, czy jakikolwiek inny lek – każdy organizm reaguje inaczej. U niektórych psów przyjmowanie pigułek czy zastrzyków może skutkować ospałością i zmęczeniem. Jeśli Twój pies musi codziennie przyjmować medykamenty, zapytaj weterynarza, czy wpłynie to na jego poziom energii, abyś mógł być świadomy skutków ubocznych i nie martwił się niepotrzebnie.

Kiedy zacząć się niepokoić?

Czasami psy wracają do normalnego stanu po 24 godzinach odpoczynku i relaksu, zwłaszcza jeśli ich zmęczenie spowodowane było spędzeniem w bardzo aktywny sposób poprzedniego dnia lub jeśli akurat wówczas nie czuły się najlepiej. Jeśli jednak Twój pies nadal wydaje się zmęczony i trwa to dłużej niż jeden dzień, najlepiej jest zabrać go do weterynarza. Zabierz go oczywiście wcześniej, jeśli się martwisz lub zmęczeniu towarzyszą inne niepokojące objawy jak np. wymioty, niepokój, brak pragnienia i apetytu.

Leczenie, które otrzyma, będzie zależeć oczywiście od diagnozy. Może to być coś, co wymaga jednorazowego leczenia, na przykład infekcja pasożytnicza lub niestrawność. Ale może dotknął Twojego pupila przewlekły, poważniejszy stan, który wymaga długotrwałego lub ciągłego leczenia.