Tresura szczeniaków – komenda “siad”

Tresura szczeniaków – komenda “siad”

Siad jest cennym ćwiczeniem, ponieważ staje się dla szczenięcia sposobem na powiedzenie „proszę”. „Siad” jest naturalną pozycją szczeniaka, będzie zrelaksowany, co ułatwia zwrócenie jego uwagi. a przede wszystkim wykonując komendę “siad” piesek nie skacze na Ciebie, twoją rodzinę lub przyjaciół.

Siadu należy uczyć zarówno z przodu, jak i z lewej strony. Ucząc szczeniaka siedzenia przed sobą, zawołaj go do siebie, pokaż mu kawałek jedzenia w dłoni, trzymaj go blisko jego nosa / pyszczka i poruszaj ręką w górę, aby odchylić głowę do tyłu. Jego pupa powinna naturalnie przesunąć się w kierunku ziemi, powiedz „siad” i wzmocnij komendę pożywieniem, gdy tylko jego pupa dotknie ziemi.

Powtarzaj to, dopóki nie usiądzie na twoją komendę głosową „siad”, a następnie wprowadź przerywane wzmocnienie. Możesz również użyć sygnału ręcznego np. wskazanie palcem.

Gdy szczeniak usiądzie przed Tobą, spróbuj nauczyć go siedzenia po lewej stronie. To podstawa do wykonywania wszystkich ćwiczeń posłuszeństwa.

Aby to przećwiczyć – zawołaj szczeniaka i wydaj komendę, aby usiadł przed tobą, trzymając jedzenie w prawej ręce, prowadź szczeniaka za nogami, zamieniając jedzenie na lewą rękę. Gdy tylko szczeniak wyjdzie zza Twojej lewej nogi, wydaj komendę, aby usiadł i ponownie przechylił głowę po jedzeniu. Powinien skończyć siadając blisko Twojej lewej nogi, zwrócony w tym samym kierunku co Ty. Uważaj, gdzie trzymasz rękę z jedzeniem, trzymaj ją blisko ciała. Jeśli odsunie się lub spróbuje usiąść twarzą do Ciebie, przećwicz ćwiczenie przy ścianie, zostawiając wystarczająco dużo miejsca, aby szczeniak usiadł obok Ciebie, dopóki nie nauczy się siedzieć blisko ciebie.

Kiedy szczeniak uczy się podchodzić do lewego boku i siadać, jest to tzw. pozycja „pięty”, wtedy uczymy go „stój”, „zostań”, „puść”. Sygnał ręką, aby przejść do pozycji „pięty”, polega na wykonywaniu szerokiego ruchu prawej ręki wokół prawego uda.

Szary pies

Jeśli szczeniak jest podekscytowany i skacze na Ciebie i Twoich przyjaciół lub rodzinę, za pomocą polecenia „siad” możesz powstrzymać go od skakania. Wydaj komendę, a kiedy szczeniak podskakuje, pchnij go w dół i powiedz „nie” surowym głosem i poproś, żeby usiadł za pomocą komendy „siad”. Kiedy już usiądzie (może to zająć kilka prób), pochwal go i zachęć znajomych i rodzinę, aby zrobili to samo.

Opracował Piotr Zarębski, behawiorysta, we współpracy z portalem zwierzaki.expert .