Profilaktyka chorób u zwierząt – co radzi weterynarz całodobowy w Warszawie?

Profilaktyka chorób u zwierząt – co radzi weterynarz całodobowy w Warszawie?

Bez odpowiedniej opieki zwierzęta domowe narażone są na różne, czasem także zagrażające życiu choroby. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób zadbać o ich profilaktykę. Szczepienia, odpowiednia dieta i regularne wizyty kontrolne u weterynarza pomogą Ci utrzymać pupila w jak najlepszym zdrowiu. Dzięki właściwemu podejściu możliwe też będzie szybkie wykrycie wszystkich problemów zdrowotnych. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat profilaktyki u zwierząt!

Terminarz szczepień u psa i kota

Właściciele psów i kotów powinni przede wszystkim pamiętać o rutynowych szczepieniach. Pierwsze dawki powinny zostać podane w ciągu pierwszych miesięcy życia pupila – zazwyczaj jest za nie odpowiedzialny hodowca. Jeśli jednak przygarniasz zwierzaka od znajomych czy sąsiadów, trzeba pamiętać o tym, aby udać się z nim do kliniki na badania kontrolne. Warto sprawdzić dyżury weterynaryjne w Warszawie i dobrać dogodny termin, nie prędzej niż tydzień po adopcji zwierzaka.

Po upływie 12 miesięcy należy udać się na tak zwane szczepienie przypominające, które należy powtarzać raz w roku zgodnie z terminarzem ustalonym indywidualnie przez weterynarza. Trzeba też pamiętać, że szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkiem każdego właściciela. Choroba ta stanowi zagrożenie nie tylko dla pupila, lecz także dla właściciela i jego rodziny.

Usługi profilaktyczne oferowane przez weterynarza

Przy okazji szczepienia warto też poddać zwierzaka rutynowym badaniom, które pomogą ocenić ogólny stan jego zdrowia. Weterynarz w Warszawie 24h sprawdza między innymi stan sierści pupila, ocenia jego wzrok oraz słuch. Wśród dodatkowych badań można wyróżnić na przykład badanie serca, które pozwoli na wykrycie wad wrodzonych. Na rutynowe badanie warto też wybrać się przed wyjazdem na wystawę psów lub kotów. Oprócz tego trzeba też pamiętać o stałym obserwowaniu zwierzęcia pod względem obecności pasożytów w jego organizmie. W klinice weterynaryjnej można zakupić specjalne tabletki lub środki, które pomogą się ich pozbyć w domowych warunkach.

Co robić w nagłych wypadkach?

Niektóre choroby u zwierząt mogą pojawić się niespodziewanie, dlatego warto przygotować się na sytuację, gdy pupila będzie trzeba natychmiast zabrać do weterynarza. Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego psa lub kota, w pierwszej chwili sprawdź, jaki weterynarz całodobowy w Warszawie może odpowiedzieć na Twoją prośbę.

 Na początku warto zadzwonić i opisać, co dzieje się z pupilem. Całodobowa klinika weterynaryjna w Warszawie bez wątpienia przyjmie Twoje zwierzę o każdej porze dnia i nocy. Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować objawów, a jednocześnie zachować spokój, co wpłynie na  zachowanie Twojego pupila i pomoże zredukować poziom jego stresu.

Jak dbać o dietę zwierzaka?

Przy zachowaniu dobrego zdrowia psa, kota lub gryzonia, znaczenie ma także prawidłowa dieta. Właściwe nawyki żywieniowe zależne są między innymi od rasy i wieku zwierzaka. Wpływ na ustaloną dietę ma także kwestia tego, czy zwierzę zostało wysterylizowane lub wykastrowane. Wszystkie aspekty prawidłowego żywienia najlepiej omówić z weterynarzem.