Pochówek zwierząt w Polsce – o czym pamiętać?

Pochówek zwierząt w Polsce – o czym pamiętać?

Między właścicielem a domowym pupilem bardzo często tworzy się specjalna więź, która sprawia, że zwierzę oraz człowiek stają się najlepszymi przyjaciółmi. Przychodzi jednak taki czas w życiu, że trzeba się pożegnać. Choć śmierć czworonoga jest trudna, warto pomyśleć o godnym pochówku. W jaki sposób się za to zabrać? O czym pamiętać?

Zwierzęta domowe

Zgodnie z ustawą O ochronie zwierząt za zwierzęta domowe uznaje się nie tylko popularne psy i koty, ale wszystkie pupile, które przebywają wraz z człowiekiem w jego domu lub w innym pomieszczeniu i są utrzymywane w charakterze towarzysza. Zalicza się zatem do nich również gryzonie, króliki, fretki, itp. Warto podkreślić, że więź pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem jest bardzo silna. Oboje budują wzajemną relację, która bazuje na zaufaniu i przyjaźni.

Wiele osób traktuje natomiast swoich pupili jako pełnoprawnych domowników. Humanizuje ich zachowanie, a także potrzeby, zwraca uwagę na emocje oraz nadaje im imiona. Spora grupa zwierząt domowych, jak np. psy i koty reaguje na swoje imię oraz łatwo poddaje się tresurze, dzięki której potrafi wykonać przynajmniej kilka podstawowych komend.

Warto podkreślić, że posiadanie zwierzaka jest często również formą terapii. Spędzanie czasu z psami, kotami, królikami redukuje stres, sprawia, że człowiek może się zrelaksować, zapomnieć o troskach. Udowodniono, że pupil w domu zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji oraz zapobiega samotności.

Odejście czworonoga

Biorąc pod uwagę, jak silną więź człowiek zawiera ze swoim zwierzęciem, nic dziwnego, że w momencie śmierci przyjaciela, chce go godnie pożegnać. Warto jednak pamiętać, że chowanie zwierząt na własną rękę, np. w lesie czy w ogrodzie jest zabronione. Zapis ten uregulowany jest w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009. Zwierzęta domowe można zatem zutylizować lub też poddać kremacji.

Utylizacja a kremacja

Sporo właścicieli decyduje się zostawić zmarłego pupila u weterynarza. Ciało psa lub kota zostaje wtedy odpowiednio zabezpieczone i poddane zbiorowej utylizacji z innymi zwierzętami. Wiele osób chce jednak w godny i prywatny sposób pożegnać swojego pupila i decyduje się na alternatywę utylizacji, czyli kremację indywidualną, która jest przeprowadzana w specjalnym zakładzie krematoryjnym. Po czynnościach tych prochy domowego przyjaciela zostają umieszczone w specjalnej urnie lub krysztale pamięci.

Pamiętaj o mnie – profesjonalne usługi kremacyjne zwierząt domowych

Szukając rzetelnej firmy, świadczącej usługi kremacyjne zwierząt, warto zdecydować się na ofertę przedsiębiorstwa Pamiętaj o mnie. Istnieje możliwość zamówienia kremacji zbiorowej, ale również indywidualnej, następnie prochy zwierzęcia umieszcza się w specjalnej i wysokojakościowej urnie. W ofercie firmy Pamiętaj o mnie znajdziesz wiele ciekawych i nowoczesnych modeli urn oraz kryształów pamięci w kilku kolorach oraz rozmiarach. Dzięki temu z pewnością wybierzesz najbardziej dopasowany do potrzeb produkt.

Urnę z prochami zwierzęcia można oczywiście godnie i legalnie pochować. Obecnie w Polsce znajduje się kilka cmentarzy dla zwierząt.

Każdy właściciel ukochanego, domowego zwierzęcia, który chce zapewnić mu godny pochówek, może zdecydować się na usługi kremacyjne oraz zakup praktycznej i eleganckiej urny dla zwierząt. Proponujemy skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy Pamiętaj o mnie. W zakładzie tym zamówisz nie tylko indywidualną kremację dla Twojego pupila, ale również nabędziesz wykonane z trwałych materiałów urny lub kryształy pamięci przeznaczone na prochy.