Pchły u psa – jak sobie z nimi poradzić?

Pchły u psa – jak sobie z nimi poradzić?

Pchły u psa to problem stosunkowo częsty. Jeżeli Twój pupil nie jest dostatecznie chroniony, pasożyty te mogą go zaatakować w każdej chwili i w każdym miejscu. Co zrobić, gdy okaże się, że pies ma pchły? Jak postępować w przyszłości, aby nie doszło ponownie do tej przykrej sytuacji? Dowiedz się więcej!

Pchły u psa – jak wyglądają i czym objawia się ich obecność?

Pchły są pasożytami zewnętrznymi. Mają charakterystyczną brązową barwę i osiągają wielkość od około 1 do 6 mm. Choć są niewielkie, raczej nie sposób ich przeoczyć, bowiem rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Im więcej pcheł, tym bardziej intensywnie pies się drapie, a nawet wygryza, jest rozdrażniony i niespokojny. O ile czworonóg nie zmaga się z poważnymi chorobami lub/i osłabieniem odporności, pchły nie powinny zagrozić jego życiu. Niemniej, zaraz po ich zauważeniu, natychmiast należy podjąć działanie w celu pozbycia się ich!

Pamiętaj o tym, że ciągłe drapanie i gryzienie może doprowadzić do przerwania ciągłości skóry, a co za tym idzie – m.in. do rozwoju stanu zapalnego i innych powikłań.

Pchły u psa – jak dochodzi do zarażenia?

Pies nie musi mieć bezpośredniego, długiego kontaktu z psem, kotem czy jeszcze innym zapchlonym zwierzęciem, aby sam został zaatakowany przez te pasożyty. Wystarczy zaledwie chwilowy kontakt z legowiskiem, trawą lub innym podłożem, na czym znajdują się pchły. Pozbycie się tych owadów, pomimo tego, że współcześnie istnieją znacznie skuteczniejsze środki niż dawniej, nadal wcale nie jest proste i wymaga zaangażowania.

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Choć z pewnością w Internecie znajdziesz wiele domowych sposobów, zaufaj sprawdzonym i skutecznym środkom, które pomogą Ci szybko usunąć niechcianych gości. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie u psa tabletek, obroży, spot-ona bądź sprayu przeciwpchelnego. W walce z tymi pasożytami mogą pomóc również specjalne szampony. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o problemie – w niektórych rejonach pchły są odporne na starsze substancje czynne. Niestety to nie koniec. Następnie bowiem musisz równie dokładnie posprzątać cały dom, a w szczególności przestrzenie, do których dostęp miał pies – szczególnie dywany, kanapy etc. – oraz wszystkie zakamarki i szczeliny. Dostępne są również specjalne spraye przeciwpchelne do mieszkań.

Jak zapobiegać?

Raczej nie masz szans doprowadzić do sytuacji, w której pies nigdy nie zetknie się ze zwierzęciem lub przedmiotem, na którym znajdują się pchły. Jeżeli jednak zabezpieczysz psa przy pomocy tabletek, obroży bądź kropli, nie będą one stanowić zagrożenia dla pupila i „nie osiedlą się” na nim. Jeśli nie wiesz, co wybrać, poproś o pomoc lekarza weterynarii.

Pamiętaj także o tym, aby dbać o swojego czworonoga kompleksowo. Regularna higiena (w tym przeglądanie pod kątem pcheł i innych pasożytów oraz chorób skórnych), prawidłowe żywienie psa, np. wysokiej jakości karmami SPECIFIC™, aktywność fizyczna i umysłowa odpowiadające potrzebom i możliwościom pupila to podstawa!

Źródło: materiał zewnętrzny