Otyłość u psów to poważny problem zdrowotny

Otyłość u psów to poważny problem zdrowotny

Prawidłowa masa ciała psa ma ogromny wpływ na jego życie. Otyłość u psów to coraz częściej spotykany problem, którego przyczyny związane są głównie z czynnikami cywilizacyjnymi. Należyta opieka nad zwierzęciem powinna obejmować również profilaktykę przeciwko nadmiernemu przybieraniu masy ciała. Przekonaj się, jak rozpoznać otyłość u psa i dlaczego powinieneś leczyć swojego pupila, gdy dotknie go ten problem!

Jak rozpoznać otyłość u psa?

Otyłość u psów to, podobnie jak w przypadku ludzi, nadmiar tkanki tłuszczowej odkładającej się w organizmie. Jednak odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać otyłość u psów, nie jest już tak prosta. Do określenia nadwagi lub otyłości u ludzi przydatny okazuje się indeks BMI, który określa, ile kilogramów wychodzi poza optymalną, czyli zalecaną masę ciała w zależności od wzrostu. 

W przypadku psów optymalna masa ciała nie jest jednoznaczna i do każdej rasy należy podchodzić indywidualnie. Ogólnie przyjmuje się jednak, że nadwaga u psów pojawia się, gdy masa ciała zwierzęcia wzrasta o 15-30% ponad masę pożądaną. Natomiast  otyłość u psów to stan, kiedy optymalna masa ciała przekroczona jest o więcej niż 30%. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma nadwagę lub otyłość, najlepiej poproś o poradę lekarza weterynarii, który dokładnie oceni stan zdrowia zwierzęcia.    

Otyłość u psa – jakie są przyczyny?

Do pojawienia się otyłości u psów dochodzi w wyniku nieprawidłowego bilansu energetycznego. Oznacza to, że tkanka tłuszczowa odkłada się w organizmie zwierzęcia, gdy otrzymuje ono więcej kalorii, niż jest w stanie spalić. 

Przyczyny otyłości to najczęściej:

 • Dieta – nieodpowiednio wyliczone zapotrzebowanie energetyczne może spowodować, że pomimo karmienia zwierzęcia zdrowymi posiłkami może dochodzić do rozwoju otyłości. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie na energię różni się u psów w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, czy współistniejące choroby. Niektóre psy, w zależności od rasy, wykazują większą tendencję do przybierania na wadze.
 • Sterylizacja i kastracja – psy po takich zabiegach mają zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne, co wiąże się m.in. ze spowolnionym metabolizmem w wyniku braku hormonów płciowych. 
 • Przekarmianie – zbyt duża ilość karmy, nadmiar smakołyków. 
 • Niedostateczna aktywność fizyczna – pies potrzebuje się wyszaleć, dlatego nawet jeśli preferuje leżakowanie, należy zachęcać go do spacerów.
 • Zmiany flory jelitowej związane z niezdrowym odżywianiem.  

Rzadziej zdarza się, że otyłość u psów związana jest z chorobami, np. z niedoczynnością tarczycy lub przysadki, nadczynnością kory nadnerczy lub zaburzeniami podwzgórza. Jeśli wydaje Ci się, że należycie dbasz o psa, a pomimo tego waży on zbyt dużo, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.  

Dlaczego otyłość u psów to poważny problem?

Jednym z poważnych błędów żywieniowych jest napełnianie miseczki bez przeliczenia porcji i częste podawanie psu smakołyków. Niektórzy opiekunowie uważają, że w ten sposób uszczęśliwią swojego pupila. Nie jest to jednak dobry sposób na okazanie zwierzęciu miłości. 

Bagatelizowanie nadwagi i otyłości niesie ze sobą poważne konsekwencje dla czworonoga. Zwierzę otyłe staje się mało aktywne, niechętnie podchodzi do zabawy, przez co staje się nieszczęśliwe. Mogą pojawić się u niego trudności w oddychaniu, a w miarę rozwoju otyłości także problemy z poruszaniem. Ponadto, otyłość u psów przyczynia się do schorzeń, takich jak np.:

 • cukrzyca;
 • niedoczynność tarczycy;
 • przeciążenie dla kręgosłupa i stawów, co zwiększa ryzyko kontuzji i zmian zwyrodnieniowych;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego, m.in. nadciśnienie i miażdżyca;
 • schorzenia układu moczowego;
 • zaburzenia termoregulacji;
 • problemy skórne;
 • osłabienie odporności. 

Opiekun, któremu zależy na długim i szczęśliwym życiu swojego pupila, powinien dążyć do zachowania jego optymalnej masy ciała. Dbanie o kondycję i dobre samopoczucie psa nie powinno ograniczać się tylko do napełniania miseczki. Poza dobraniem pełnoporcjowej karmy należy zadbać także o jego aktywność fizyczną. Warto zapewnić zwierzęciu odpowiednią dawkę wspólnej zabawy, zachęcać go do spacerów i innych form aktywności. Żeby jednak nie zaszkodzić zwierzęciu, nie należy wprowadzać zmian zbyt intensywnie. Nie wiesz, jak odchudzić psa – porady od Pedigree® pomogą Ci podejść do tego problemu z rozsądkiem.  A jeśli Twój pies cierpi z powodu choroby, jaką jest otyłość, udaj się do lekarza weterynarii. Otyłe zwierzę wymaga specjalistycznego leczenia i odpowiedniej diety.