Koc, poduszka czy buda – jak urządzić legowisko dla psa?

Koc, poduszka czy buda – jak urządzić legowisko dla psa?

Każdy zwierzak powinien posiadać swoje własne posłanie. Ono będzie bowiem jego azylem i miejscem wypoczynku. No ale jak wybrać odpowiedni model dla swojego pupila? Lepiej postawić na koce, poduszki, budę czy może specjalne legowiska dla psów? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Różnorodne rodzaje legowisk dla psów

W specjalistycznych sklepach zoologicznych można znaleźć różnorodne wersje posłania dla psa. Różnią się one przede wszystkim rozmiarami. W czym innym będzie bowiem spał mały jamnik albo york, a w czym innym owczarek niemiecki i bernardyn. Dodatkowo legowiska dla psów wyróżniają się formą, a także materiałem, z którego zostały wykonane. Popularne są zarówno psie kanapy, pontony, materace, domki i budki, a także specjalne koce i poduszki. Tak naprawdę każde z wymienionych posłań może być dobrym rozwiązaniem. Należy kierować się preferencjami naszego pupila oraz praktycznym wykorzystaniem posłania. Musi bowiem być ono również łatwe do utrzymania w czystości i dobrze wyglądać. W końcu stanie się nieodłącznym elementem naszego salonu albo sypialni.

Kanapa, ponton albo materac

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest typowe legowisko dla psa w formie kanapy, pontonu albo materaca. Jeżeli od samego początku przyłożymy się do odpowiedniego ułożenia psa, na pewno będzie się trzymał swojego własnego posłania. Da natomiast spokój domowym kanapom, na których siadają domownicy i goście, a także łóżkom swoich właścicieli. Warto wyrobić w psie nawyk spania na własnym posłaniu, aby uniknąć zabrudzonej pościeli, pogryzionej kanapy oraz okłaczonych ubrań. W specjalistycznych sklepach zoologicznych można znaleźć wygodne legowiska dla psów o różnych wymiarach, takie jak np. https://www.keko.pl/pol_m_Psy_Pies-w-domu-i-ogrodzie_Legowiska-dla-psa-344.html. Dostępne są tam posłania dla dużych psów, takich jak bernardyn albo owczarek niemiecki, jak i dla mniejszych ras, w tym yorka i jamnika.

Koce, poduszki albo pokrowce

Jeżeli mimo wszystko nie potrafimy oduczyć psa zajmowania miejsca na kanapie lub łóżku, można przynajmniej te meble jakoś zabezpieczyć. Właśnie w takim przypadku polecane są posłania w formie specjalnych koców, poduszek i pokrowców. To produkty wykonane z niezwykle wytrzymałych i często wodoodpornych materiałów, które uchronią zakrywaną powierzchnię przed zabrudzeniem, rozdarciem lub innym zniszczeniem. Nasz husky może spokojnie położyć się obok swojego pana na łóżku, a po jego “wizycie” koc lub pokrowiec można po prostu zwinąć i włożyć do pralki. Czyszczenie takiego legowiska dla psów jest niezwykle proste i bezproblemowe.

Budy i domki – czy to dobry pomysł?

W sklepach zoologicznych można też kupić budy i domki dla psa. Oczywiście polecamy trzymanie pupila w domu, a nie na zewnątrz. Nie zaszkodzi jednak, aby nasz pies miał dodatkowe posłanie w ogrodzie. Budy mają najczęściej formę plastikową lub drewnianą, dlatego warto do takiego legowiska dla psów dorzucić miękką poduszkę lub kocyk.