Karmienie psa z alergią pokarmową

Karmienie psa z alergią pokarmową

Czym karmić psa z alergią, by jadł zdrowo i nie musiał się zmagać z przykrymi dolegliwościami?

Alergie oraz nietolerancje pokarmowe wśród psów zdarzają się tak samo, jak w przypadku ludzi. Warto mieć świadomość, że zwierzak może się uczulić nawet na to, co jadł od lat. Są to sytuacje coraz częstsze, dlatego, jeśli Twój pies zaczyna się intensywnie drapać, ma bóle brzucha, biegunki, wymiotuje, ma nadmierne wzdęcia, jest to sygnał do niezwłocznej konsultacji z weterynarzem. Kiedy już padnie diagnoza “alergia”, pojawia się pytanie: czym karmić psa alergika?

Dieta eliminacyjna dla psa

Aby poznać, co wywołuje reakcję uczuleniową, najlepiej jest zastosować dietę eliminacyjną. Ze względu na to, że najczęściej alergenem jest białko, należy przejść na monobiałkową karmę dla psa alergika. Podając przez kilka tygodni karmę z jednym rodzajem mięsa np.: królikiem, jagnięciną, łososiem, należy obserwować psa, jego samopoczucie, brzuszek i kupy. Jeśli dany rodzaj mięsa jest bezpieczny, testujemy kolejny lub w przypadku zaostrzenia objawów uczulenia, czekamy aż miną, by kontynuować proces. Niestety jest on żmudny, czasochłonny, ale skuteczny, a tylko całkowita eliminacja alergenu z diety przyniesie psu ulgę.

Karma dla psa z alergią

Jeżeli Twój pupil jest alergikiem, możesz mu gotować w domu i jest to na pewno dobry sposób, bo zawsze wiesz, co trafi do jego miski i możesz ograniczyć posiłek do 2-3 składników, które są dobrze tolerowane. Możesz też wspierać gotowymi produktami. Hipoalergiczna karma dla psów alergików będzie dodatkowo wyposażona w niezbędną dawkę witamin i minerałów. W sytuacji, gdy chcesz, by Twój psiak jadł zdrowo, domowo i bezpiecznie, a Ty nie masz czasu mu gotować, zaufaj pokarmom od Piesotto https://blog.piesotto.pl/karma-dla-psa-alergika/, gdzie specjaliści wiedzą, jak skomponować dietę nawet wybrednego alergika na czterech łapach.

Co ważne, tak samo, jak alergia może się pojawić nagle, tak samo nagle może zniknąć. Raz na jakiś czas warto przeprowadzić próbę prowokacyjną, podając psu niedużą ilość pożywienia, które wywoływało uczulenie, by sprawdzić reakcję organizmu. Niech pies dostaje co drugi dzień 1 łyżeczkę pokarmu z alergenem przez tydzień, jeśli nie będzie się działo nic niepokojącego, w kolejnym tygodniu podawaj mu taką porcję codziennie.