Karma dla psa – Jak sucha karma wpływa na zdrowie zwierząt

Karma dla psa – Jak sucha karma wpływa na zdrowie zwierząt

Karma dla psa – Sprawdzamy jak sucha karma sprawdza się na co dzień.

W dobie wszechobecnej konsumpcji i chodzenia na skróty oberwało się również suchym karmom dla psów. Często dodaje się do nich zboża, które potrafią siać spustoszenie w organizmach czworonogów i zdecydowanie są odradzanie jeśli chodzi o ich skład. Jaką karmę więc wybrać? Przede wszystkim warto jest patrzeć na składniki odżywcze jakie dostarcza dana sucha karma. Sugerujmy się głównie zawartością mięsa, bo tym cechuje się najlepsza sucha karma. Warto też patrzeć na jej przeznaczenie. Czy jest np. dla dorosłych psów małych ras lub dla tzw. juniorów, czyli szczeniaczków.

Czy warto stosować suchą karmę jako główny składnik diety u psów?

Stosowanie suchej karmy jako głównego składnika diety u psów budzi wiele kontrowersji i opinie na ten temat są podzielone. Istnieją zarówno argumenty za, jak i przeciw takiej praktyce. Wiadomym jest, że wszystko zależy od użytkownika, ale warto jest przytoczyć przykłady tych argumentów i podać konkretne fakty:

Zalety suchej karmy:

  1. Łatwość przechowywania i podawania:Sucha karma dla psa jest wygodna w przechowywaniu i łatwa do podawania. Nie wymaga specjalnych warunków przechowywania ani szybkiego spożycia. Dzięki temu jest o wiele lepsza w wykorzystywaniu do karmienia na co dzień niż np. mokra karma.
  2. Zdolność do wspierania zdrowych zębów: Niektóre suche karmy zostały opracowane w taki sposób, aby pomagać w redukcji osadu nazębnego i wspieraniu zdrowia jamy ustnej psa. Pies bez zębów, to smutny pies, warto o tym pamiętać.
  3. Bogactwo w składniki odżywcze: Dobrej jakości suche karmy są zazwyczaj kompletnym źródłem składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Mogą być odpowiednio zbilansowane, aby spełnić potrzeby żywieniowe psa. Najważniejsze, żeby nie zawierały zbóż.

Wady suchej karmy:

  1. Zawartość wody: Sucha karma ma znacznie niższą zawartość wody w porównaniu do żywności mokrej. Dla psów, które nie piją dużo wody, może to prowadzić do niedostatecznego nawodnienia, a tym samym utrudnia rozwój i zachowanie zdrowej flory, utrudnia też wypróżnianie.
  2. Składniki niskiej jakości:Sztuczne dodatki, chemia i zboża. Nie są to dobre składniki, które powinien przyjmować czworonóg.
  3. Alergie i nietolerancje: Niektóre psy mogą reagować alergicznie lub wykazywać nietolerancję na pewne składniki w suchej karmie, takie jak właśnie zboża, gluten czy sztuczne dodatki, a tym samym zwyczajnie mogą się rozchorować.
  4. Ryzyko otyłości: Sucha karma może zawierać większą ilość kalorii w mniejszej objętości w porównaniu do żywności mokrej. W skrócie pies jest objętościowo mało karmy, ale znacząco tyje.

Sprawdzamy karmę suchą – karma sucha u psich czempionów

Psi czempion, to najlepsze zwierzę do oceny karmy. Szkolony jest właśnie po to, żeby stać się najlepszym z przedstawicieli swojej rasy. Ma wyglądać, lśnić i być zawsze zdrowym. 

Sucha karma, którą jedzą tacy czempioni, to z reguły głównie kilka dodatków i mięso, skondensowana dawka witamin i minerałów w takich karmach (oczywiście bez dodatku zbóż) pozwala im na zróżnicowany rozwój i osiąganie dobrych przyrostów w normowanym czasie. 

Taki czempion nie jest hodowany, żeby stać się największym psem tylko jak najzdrowszym i pełnym energii. Dlatego stosuje się właśnie zbilansowane mieszanki z najwyższej jakości elementów, a nie zamienniki, które tylko tuczą naszego czworonogiego przyjaciela.

Czy warto więc stosować suchą karmę na co dzień patrząc na przykład psich czempionów?

Otóż tak. Dobrze zbilansowana sucha karma sprawdza się doskonale jako pełnoprawny posiłek. Nie wymaga specjalnego przygotowania, więc możemy wsypywać ją bezpośrednio do miski czworonoga. Dzięki temu zaoszczędzamy również czas, który możemy poświęcić na zabawę z psem.

Źródło: Artykuł sponsorowany