Karma dla buldoga francuskiego. Czym się wyróżnia ta rasa (nie tylko pod względem doboru jedzenia)?

Karma dla buldoga francuskiego. Czym się wyróżnia ta rasa (nie tylko pod względem doboru jedzenia)?

Buldogi francuskie to bez wątpienia psy specyficzne i pełne uroku. Jego potężną dawką potrafią nie tylko omotać swoich właścicieli – co dla psów jest czymś, co robią bez najmniejszego wysiłku – ale także osoby postronne. Jak każda rasa także i buldog francuski wymaga odpowiedniego żywienia.

Od jakiegoś czasu jednym z najczęściej wybieranych wśród psów do roli domowego czworonoga jest buldog francuski. Ten towarzyski pies, bardzo przyjazny w stosunku zarówno do dorosłych ludzi, jak i dzieci, kiedyś był wykorzystywany jako bezwzględny tępiciel gryzoni. Był też czas, kiedy brylował na salonach francuskiej burżuazji. Charakterystyczne dla buldogów francuskich jest to, że bardzo szybko się uczą i są wielkimi „przylepami“, które łakną kontaktu z właścicielem. To też pieski o bardzo charakterystycznej budowie – są bardzo muskularne, krępe, jednak dość niewielkiej postaci. Uwagę zwraca też budowa ich czaszki. Te czynniki oraz skłonności do pewnych chorób sprawiają, że trzeba dbać o żywienie buldoga francuskiego. Karma przystosowana do tej rasy pozwoli nam uniknąć ewentualnych zdrowotnych problemów i cieszyć  się towarzystwem psa przez długi czas.

Buldog francuski – specyfika

Jak już wcześniej wspomniano, buldog francuski to pies o specyficznej budowie. I choć z natury jest on dość krępy, nie można dopuścić do wystąpienia u niego nadwagi. Dlatego też należy szczególnie dbać o to, by pies nie podjadał – a że buldog nie jest zbyt wybredny, jeśli chodzi o pokarm, szczególnie trzeba mieć się na baczności. Pies nie może ważyć za dużo także z tego powodu, że buldogi francuskie mają skłonność do schorzeń kręgosłupa, które mogą zakończyć się niedowładami łap. I choć są to psy masywnym kośćcu, to w związku z często występującym wspomnianym schorzeniem, nie należy go zbyt przeciążać. Spłaszczony krótki pyszczek oraz charakterystyczny kształt głowy może być przyczyną przodozgryzu, który utrudnia jedzenie pokarmu. Buldożki mają też problemy z zębami, chorobami układu oddechowego i krwionośnego. Warto pamiętać o tych zagrożeniach i starać się je wyeliminować. Na pewno jedynym z pomocnych elementów będzie odpowiedni dobór karmy.

Karma sucha dla buldoga francuskiego

Sucha karma spełnia wiele warunków, które sprawiają, że właściciele chętnie podają ją swoim psom. Przede wszystkim jest ona bardzo wygodna w porcjowaniu i przechowywaniu. Poza tym jest bardziej kaloryczna niż karma mokra, w związku z czym jej użycie jest bardziej ekonomiczne. Najlepsza karma w postaci suchej to taka w postaci minikrokietów, która że względu na budowę pyska psa będzie dla niego lepsza do konsumpcji. Poza tym, biorąc pod uwagę fakt, że buldogi francuskie są alergikami, warto spośród karm wybierać te o najbardziej naturalnym składzie i bez składników uczulających. Dobrze, gdy  taka karma nie zawiera zbóż. Po wystąpieniu alergii należy zdecydować się na typową karmę hypoalergiczną. Istotne jest także to, by zbilansowana karma miała też składniki wspierające zdrowie stawów, gdyż one są piętą achillesową tej rasy. Do takich składników należą: siarczan glukozaminy, kwasy omega-3 czy chondroityna. 

Jaka karma mokra dla buldoga francuskiego

Mokra karma (podobnie jak sucha) musi zawierać wszystkie niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Najlepsza karma tego typu dla buldoga francuskiego to taka między innymi z kompleksem witamin B.  Karma dla buldoga francuskiego w tej postaci także powinna zawierać wyżej wymienione substancje, które zadbają o stawy naszego psa. Poza tym powinna mieć w składzie przede wszystkim mięso i dużą zawartość białka  Odpowiadając sobie na pytanie: jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najlepsza?, należy wziąć pod uwagę wiek psa. Dobra karma dla buldoga francuskiego juniora to białka o wysokiej strawności, zapobiegające gromadzeniu gazów i ułatwiające trawienie. Kłopoty z układem pokarmowym to dość częsta przypadłość u tej rasy. Warto, by zapobiec tyciu szczeniaka, zaopatrzyć się w karmę, której składniki ułatwiają spalanie tłuszczu. Warto wiedzieć, że mokra karma jest mniej kaloryczna niż karma sucha.

Karma dla buldoga francuskiego to zbilansowany posiłek zarówno dla dorosłych psów, jak i szczeniąt. To także spokój właściciela wynikający z świadomości tego, że daje swojemu pupilowi to, co najlepsze.

Źródło: Materiał zewnętrzny