Jakie smakołyki wybrać do nagradzania szczeniaka?

Jakie smakołyki wybrać do nagradzania szczeniaka?

Młode psy, tak jak wszystkie dzieci, mają bardzo delikatne brzuszki i wymagają przez to uważnego doboru diety. Zasada ta dotyczy jednak nie tylko codziennej karmy, ale także smakołyków, jakie szczeniak będzie od nas otrzymywał. 

Czy wiesz jakie smakołyki może jeść Twój szczeniak, jaki wiek jest odpowiedni na wprowadzenie pierwszych smaczków i wreszcie jak dużo smaczków może dostawać młody pies, aby jego dieta pozostała zdrowa i zbilansowana? Na te i inne pytania o smakołyki w żywieniu szczeniąt znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

W jakim wieku szczeniak może zacząć dostawać smakołyki?

Zdrowe smakołyki można wprowadzać do diety szczeniaka już w 6-8 tygodniu życia. Ważne, by były to produkty pełnomięsne, nie zawierały nadmiaru tłuszczu oraz były miękkie, tak by maluszek bez trudu poradził sobie z ich pogryzieniem. Pierwsze smaczki powinny być malutkie, dosłownie na jeden kęs, a częstotliwość ich podawania niewielka. Z czasem, gdy upewnimy się, że smakołyki nie powodują u szczeniaka problemów trawiennych, ich ilość można nieco zwiększyć. 

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie na początek tylko jednego typu smakołyków z wybranego rodzaju mięsa, np. królika lub kaczki, co pozwoli realnie ocenić jak szczeniak reaguje na nowy składnik w diecie. Wybierając mix mięs nie będziesz wiedział, co spowodowało ewentualne problemy po spożyciu nowego produktu.

Ile smakołyków powinien otrzymywać szczeniak?

Aby dieta psa pozostała prawidłowo zbilansowana smakołyki i inne dodatki pokarmowe nie powinny przekraczać 5-10% dziennej podaży kalorii. O ile bowiem karma dla maluszka posiada odpowiednią suplementację i jest zbilansowana dokładnie pod potrzeby rosnącego psa, to już o smakołykach nie możemy tego powiedzieć. Nawet te o najlepszym składzie powinny być dodatkiem do diety, a nie jej dominującym składnikiem. W innym wypadku ryzykujemy niedobory pokarmowe, które zwłaszcza u zwierząt rosnących są zdecydowanie niepożądane. 

Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dzienną porcję smakołyków swojego szczeniaka podzielił skrupulatnie na malutkie kawałeczki, zwiększając tym samych ich ilość. Pamiętaj, że dla większości szczeniąt optymalna wielkość smaczka ma wymiar mniej więcej połowy Twojego paznokcia na najmniejszym palcu dłoni. Jeśli do tego wybierzesz smakołyki z chudego mięsa możesz mieć ich codziennie do dyspozycji naprawdę sporo.  

Jakie przekąski będą odpowiednie dla szczeniaka?

Smakołyki dla szczeniaka powinien wyróżniać prosty i czysty skład, pozbawiony sztucznych dodatków, barwników, aromatów, przeciwutleniaczy itp. Najlepiej, gdy w składzie znajduje się czyste mięso lub podroby oraz suszone owoce, warzywa i ew. zioła.

Świetnym wyborem w przypadku szczeniąt są smakołyki liofilizowane lub pieczone, które wyróżnia delikatna konsystencja, wysoka smakowitość i bardzo zdrowy skład. Co ciekawe, wiele psów bardzo chętnie sięga także po liofilizowane warzywa i owoce np. dynię lub jabłko, co stanowi cenny – bogaty w błonnik i witaminy – dodatek do ich codziennej diety. 

Mięsa, które są lekkostrawne i rzadko wywołują reakcje uczuleniowe u szczeniąt to np. królik, jagnięcina, kaczka, dziczyzna, koza i konina. To po nie warto więc sięgać w pierwszej kolejności. Możesz też przejrzeć skład podstawowej karmy swojego psa i wybrać smakołyki z mięs w niej obecnych. Masz już przecież pewność, że Twój pies zna je i dobrze toleruje. 

U starszych szczeniąt warto wprowadzać do smakołykowego menu suszone rybki: szprotki, sardynki, śledzie lub byczki. Są bogate w dobrze przyswajalne białko i cenne kwasy tłuszczowe, czyli składniki niezbędne w diecie rosnącego intensywnie organizmu.

Jak używać smakołyków w wychowaniu szczeniaka?

Smakowita przekąska to nie tylko coś, czym możesz sprawić swojemu psu radość, ale także silny motywator i istotna nagroda w treningu młodego psa. Wykorzystaj więc ulubione smakołyki swojego szczeniaka, aby nagradzać go za pożądane zachowania, takie jak załatwienie się na trawę, przyjście na zawołanie, rezygnację ze zjedzenia czegoś z ziemi itd. Małe smakołyki to także świetne wypełnienie do zabawek węchowych i psich łamigłówek, które doskonale zajmują szczeniaczkową głowę, wyciszają i rozwijają umiejętność spokojnego rozwiązywania złożonych problemów. 

Innym przykładem wykorzystania smakołyków w wychowaniu szczeniaka jest używanie ich do budowania pozytywnych skojarzeń z nowymi lub onieśmielającymi szczeniaczka osobami, miejscami i sytuacjami. Zaskoczy Cię jak wiele może zmienić kilka smaczków podanych szczeniakowi przez lekarza weterynarii, Twoich gości lub Ciebie, w sytuacji gdy maluch czuje się niepewnie. 

Jakich smakołyków unikać u szczeniąt?

W diecie szczeniaka unikaj przede wszystkim produktów wysoko przetworzonych i zawierających niepotrzebne, a szkodliwe dodatki – wzmacniacze smaku, konserwanty, cukry itp. Najlepiej by smakołyki nie zawierały też roślinnej gliceryny – niektóre psy mogą reagować na nią problami brzuszkowymi. 

Jeśli chcesz dbać o zdrowie swojego psa szukaj smaczków bez zbóż i strączków oraz takich, w których producent opisuje skład w sposób jasny i zrozumiały. Określenia takie jak “mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” powinny zapalać u Ciebie czerwoną lampkę, zwykle oznaczają bowiem użycie produktów niskiej jakości i odpadów z produkcji zwierzęcej. Szukaj składów z wyszczególnioną ilością i rodzajem konkretnych mięs i podrobów – widząc je masz pewność, że producent nie miał nic do ukrycia. 

Smakołyki to nie wszystko – pamiętaj też o gryzakach!

Myśląc o przekąskach dla szczeniaka pamiętaj, że są to nie tylko smakołyki na jeden kęs, ale też gryzaki, czyli coś, co zajmie szczeniaka na kilka-kilkanaście minut, a nawet dłużej. Mogą być to naturalnie suszone uszy (wołowe, jelenie, sarny, królika – w zależności od siły i gabarytów szczeniaka), suszone skóry (np. baranie, wołowe, kozy), albo wysokiej jakości gryzaki funkcyjne np. prasowane kości klejone naturalnym kolagenem. 

Pamiętaj tylko, że gryzaki także muszą zmieścić się w puli 10% dodatków do psiej diety.. Oczywiście nie oznacza to, że musisz liczyć każdą kalorię i ważyć każdego smaczka i gryzaka. Pamiętaj tylko o zachowaniu zdrowego rozsądku i umiaru, a na pewno Twój szczeniak wyrośnie na zdrowego, radosnego i silnego psa. 

Po więcej porad na temat wychowania szczeniaka i produktów, które będą wspierać Waszą dobrą relację, zajrzyj na stronę sklepu zoologicznego dla wymagających PetSmile.