Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Sucha karma pełnoporcjowa stanowi wysokoenergetyczny i zdrowy posiłek dla psa. Wielu opiekunów opiera dietę swojego czworonoga właśnie na suchej karmie. Zdarza się jednak, że pies nagle zniechęca się do pokarmu, który do tej pory zjadał z apetytem. Po wizycie u lekarza weterynarii i wykluczeniu problemów zdrowotnych, warto rozważyć inne przyczyny braku łaknienia. Sprawdź, dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy i jak temu zaradzić.

Pies nie chce jeść suchej karmy – jaka może być tego przyczyna?

Gdy pies nie chce jeść karmy, którą do tej pory się zajadał, w pierwszej kolejności należy wykluczyć problemy zdrowotne. Psa powinien zbadać lekarz weterynarii. Przyczyną mogą być m.in. choroby zębów i dziąseł, owrzodzenia w jamie ustnej, podrażnienia przewodu pokarmowego. Jeśli lekarz weterynarii wykluczy stan chorobowy, przyczyną tego, że pies nie chce jeść suchej karmy mogą być błędy w żywieniu czworonoga lub po prostu zmiana upodobań.

  • Karma jest źle przechowywana

Psy mają wyostrzony zmysł węchu, zatem dobrze przechowywana sucha karma, która ciągle pachnie, budzi większe zainteresowanie niż zwietrzała. Podczas zbyt długiego przechowywania sucha karma ulega procesom utleniania, które mają wpływ nie tylko na jej zapach i walory smakowe, ale też na wartości odżywcze. Działanie wilgoci powoduje zmianę struktury karmy i zwiększa ryzyko rozwoju bakterii. Spożywanie zbyt długo i źle przechowywanego suchego pokarmu może spowodować u psa zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.  

  • Pies dostaje zbyt duże porcje jedzenia

Nie tylko mokra, ale też sucha karma staje się nieświeża, gdy zbyt długo zalega w misce. Po kilku godzinach staje się nieświeża i jest pożywką dla bakterii. Jeśli pies kilka razy zje zepsutą karmę, która wywoła u niego ból brzucha, będzie miał do niej trwałą awersję. 

  • Pies nie je suchej karmy, bo dostaje za dużo przekąsek

Smakołyki dla psów stanowią ciekawe urozmaicenie diety. Sprawdzają są podczas treningów – jako zachęta i nagroda. Jednak ich nadmiar może powodować nadwagę, otyłość i grymaszenie podczas głównych posiłków.

  • Psu znudził się dotychczasowy smak karmy

Chociaż psy nie są tak wybrednymi smakoszami jak koty, to zdarza się, że sucha karma, którą dostają od dłuższego czasu, przestaje być dla nich atrakcyjna pod względem smaku, zapachu czy tekstury. 

Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

  • Przechowuj karmę we właściwych warunkach

Najlepiej kupować karmę w workach dostosowanych gramaturą do wielkości zwierzęcia, tak, aby zjadł ją w ciągu kilku tygodni, a nie miesięcy. Idealnie, jeśli opakowanie ma strunowe zamknięcie, dzięki czemu możemy je szczelnie zamknąć po otwarciu. W innym wypadku należy użyć spinacza lub klamerki albo przesypać suchą karmę do dużego pojemnika. Karmę przechowuj w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu.

  • Dostosuj porcje jedzenia do zapotrzebowania Twojego psa

Za każdym razem napełnij miskę psa dokładnie taką ilością jedzenia, jakiej potrzebuje. Jeśli pies nie zje suchej karmy w ciągu 15-20 minut, opróżnij i umyj miskę.

  • Kontroluj ilość podawanych przekąsek

Złotą zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest to, że z przysmaków powinno pochodzić maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii. Wartość energetyczną przekąsek powinniśmy uwzględnić w dziennym bilansie kalorycznym, odejmując od podstawowego posiłku odpowiednią porcję.

  • Zmień smak karmy

Jeżeli Twoim zdaniem pies jest kapryśny, bo znudził mu się smak karmy, poszukaj produktu o takich samych właściwościach, podobnym składzie analitycznym, czyli podobnych ilościach białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i składników mineralnych, ale o innym smaku. Najlepiej wybrać produkt tej samej marki. Przy każdej zmianie karmy należy pamiętać, żeby wprowadzać ją stopniowo, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na podawanie karmy innego producenta. Nagła zmiana diety może wywołać u psa problemy trawienne.