Czy warto stosować linki treningowe dla psa?

Czy warto stosować linki treningowe dla psa?

Zastanawiasz się, czy warto stosować linki treningowe dla psa? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, w pierwszej kolejności sprawdź, czym w ogóle są linki treningowe. W niniejszym artykule przedstawiamy również rodzaje linek treningowych oraz odpowiadamy na ważne pytanie. A mianowicie dla kogo linka treningowa jest dobrym rozwiązaniem.

  1. Czym są linki treningowe dla psa?
  2. Dla kogo linka treningowa jest odpowiednia?
  3. Linki treningowe – rodzaje

Powszechnie uważa się, że linka treningowa to nie do końca wygodne akcesorium. Nie tylko plącze się pod nogami, ale także może je podcinać, a właścicielowi obcierać dłonie, nie wspominając o haczeniu o każdą gałąź. Mimo tych wad są pewne sytuacje, w których linka treningowa jest najlepszą alternatywą. Mowa tu oczywiście o treningach oraz spacerach w terenie. Czym dokładnie są linki treningowe dla psa i kiedy alternatywa ta jest odpowiednia? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym są linki treningowe dla psa?

Standardowe linki treningowe dla psa – nazywane również smyczą treningową – to po prostu smycz, która od klasycznej różni się długością. Do najpopularniejszych linek treningowych zalicza się rozwiązania o długości 5, 10 oraz 15 metrów. Dostarcza się je w formie sznurka lub taśmy o szerokości zwykle dwóch centymetrów. Najczęściej smycze treningowe produkuje się z nylonu lub z gumy.

Linka treningowa dla psa to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą dać swoim pupilom nieco swobody i możliwość wybiegania się, jednocześnie mogąc zachować kontrolę nad zwierzęciem. Ale to nie podstawowa funkcja smyczy treningowej. Jej głównym zadaniem jest praca z psem, który – na przykład – ma problem z wracaniem do właściciela na jego komendę.

Bogaty wybór linek treningowych znajdziesz na stronie malier.pl, gdzie dostępne są także inne produkty, takie jak obroże skórzane i wodoodporne oraz smycze różnego rodzaju.

Dla kogo linka treningowa jest odpowiednia?

Linki treningowe dla psa sprawdzą się w wielu przypadkach. Wspominaliśmy już właściwie o dwóch, a mianowicie o sytuacji, gdy chcemy, aby nasz pies trochę się wybiegał oraz gdy nasz pupil nie reaguje na przywołanie. Ponadto linki treningowe to doskonałe rozwiązania dla tych właścicieli, którzy nie do końca znają zachowanie swoich pupili. Smycz treningowa sprawdza się również przy psach, które mają myśliwski instynkt. Nierzadko przy wychowaniu młodych psów także poleca się wykorzystywanie linek treningowych. Szczególnie w okresie ich dojrzewania, kiedy niekoniecznie trzymają się naszej nogi.

Coraz częściej właściciele czworonogów zamieniają standardowe smycze na linki treningowe w momencie, gdy na spacer zabierają swojego pupila w miejsca, w których obowiązuje nakaz trzymania zwierzęcia na smyczy – na przykład w parkach.

Linki treningowe mają wiele zalet. Przede wszystkim sprawiają, że jako właściciele możemy szybko i skutecznie przeciwdziałać różnym niepożądanym zachowaniom i działaniom naszego psa. Dzięki lince treningowej jesteśmy w stanie także nauczyć zwierzę – na przykład z silnym instynktem myśliwskim – reagować na nasze komendy.

Zanim jednak zdecydujesz się na linki treningowe dla psa, musisz w pierwszej kolejności kupić odpowiednie szelki. Następnie dobiera się linkę treningową. Przy kupowaniu smyczy treningowej należy pamiętać, by ta była o odpowiedniej długości. Specjaliści uważają, że im większy i tym samym silniejszy pies, tym krótszą i stabilniejszą smycz powinniśmy wykorzystać. Dzięki temu będziemy w stanie nie tylko zamortyzować szarpnięcie, ale i odpowiednio przytrzymać psa w sytuacji, gdy zwierzę zacznie się nam wyrywać. Dłuższe linki treningowe dla psa są mniej poręczne.

Kupując linkę, zwróć także uwagę, by ta była lekka i w żaden sposób nie krępowała ruchów naszego pupila. Nie wybieraj smyczy, które na długości mają dodatkowe uchwyty, w które pies może się zaplątać podczas spaceru. W przypadku haczyków uprzęży natomiast elementy te powinny być dostosowane do rozmiaru naszego czworonoga i mieć skutecznie zapięcia.

Linki treningowe – rodzaje

Aktualnie na rynku możesz znaleźć różnorodne linki treningowe dla psów. Między sobą różnią się głównie długością. Dostępne są na przykład linki treningowe o długości 5, 6, 7, 8, 9, 10, a nawet 15 i 20 m. Długość dobieramy do wielkości i siły psa, ale to nie jedyne parametry, na które powinno zwracać się uwagę. Na długość wpływ ma również fakt, jak daleko nasz pupil lubi się oddalać w trakcie spaceru i czy jest ryzyko – jeśli tak, to jak duże – że w nieoczekiwanym momencie pies zerwie się do biegu.

Linki treningowe dla psów można podzielić także ze względu na materiał, z jakiego smycz została wykonana. W przypadku linek wybiegowych najczęściej wykorzystuje się tak zwaną plecionkę. Do jej zalet zalicza się nie tylko niską cenę, ale również to, że jest powszechnie dostępna. Warto nauczyć psa reagowania na popularne komendy, bo ułatwi to przestrzeganie takich wytycznych jak nakaz trzymania psa w jednym miejscu. Dzięki treningom można zapobiec niepożądanym zachowaniom psa, a przede wszystkim zyskać pewność, że zawsze będzie można liczyć na swojego psa. W szkoleniu psów bardzo ważne jest to, aby trafić na specjalistów, którzy zadbają o odpowiednie szkolenie psa. Jednocześnie należy pamiętać, że najlepsze efekty szkolenia psa przynosi jak najszybsze rozpoczęcie takiej nauki, więc warto zacząć od małego psa.

Źródło: Materiał zewnętrzny